تابلوهای مسیریابی بیمارستان

تابلوهای مسیریابی بیمارستان چیست و چه کمکی به شما می‌کنند؟

وقتی وارد بیمارستان می‌شوید، چقدر به تابلوهای آن توجه می‌کنید؟ وقتی به دنبال جای خاصی در بیمارستان می‌گردید، تابه حال، از تابلوهای مسیریابی کمک گرفته‌اید؟ اصلا می‌دانید تابلوهای مسیریابی بیمارستانی چیست و چه کاربردی دارند؟ برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تابلوهای مسیریابی بیمارستانی ، انواع و کاربرد آن‌ها، تا انتهای این مطلب مطالب مفید همراه ما باشید.

تابلوهای مسیریابی بیمارستان چیست؟

تابلوهای مسیریابی بیمارستان، نوعی از تابلوها یا علائم هستند که برای راهنمایی بیماران و بازدیدکنندگان درون بیمارستان‌ها استفاده می‌شوند. این تابلوها، شامل اطلاعاتی مانند جهت و مکان بخش‌های مختلف بیمارستان مثل اورژانس، بخش‌های بستری، کلینیک‌ها، آزمایشگاه‌ها و … هستند. آن‌ها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که به‌راحتی قابل خواندن باشند و به سرعت اطلاعات لازم را در اختیار مراجعین می‌گذارند. 

در طراحی تابلوهای مسیریابی بیمارستان باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

در طراحی تابلوهای مسیریابی بیمارستان، چندین نکته کلیدی وجود دارد که باید مد نظر قرار گیرند تا این تابلوها کارآمد، قابل فهم و موثر باشند. این نکات عبارتند از:

 • وضوح و خوانایی

متن روی تابلوهای مسیریابی بیمارستان، باید واضح و قابل خواندن باشند. اندازه حروف، فونت و کنتراست رنگ‌ها باید به گونه‌ای باشد که در فاصله‌های مختلف به راحتی قابل خواندن باشند.

 • سادگی و روشنی

تابلوهای مسیریابی بیمارستان باید فاقد اطلاعات زائد و پیچیدگی‌های بی‌مورد باشند و باید به طور مستقیم و ساده، اطلاعات لازم را ارائه دهند.

 • نمادها و علائم بین‌المللی

استفاده از نمادها و علائم بین‌المللی می‌تواند کمک کند تا افرادی که با زبان محلی آشنایی ندارند نیز بتوانند مسیر خود را پیدا کنند.

 • راهنمایی منطقی

تابلوها باید در مکان‌های استراتژیک قرار گرفته و مسیریابی را به شکل منطقی و مرحله به مرحله ارائه دهند.

 • هماهنگی با طراحی کلی بیمارستان

طراحی تابلوها باید با طراحی کلی بیمارستان و رنگ‌بندی آن‌ها هماهنگ باشد.

 • دسترسی برای همه

باید به افراد با نیازهای خاص همچون افراد نابینا یا ارتفاع مناسب تابلوها برای ویلچرنشین‌ها نیز در طراحی تابلوهای مسیریابی توجه کرد.

 • تنظیم و به‌روزرسانی آسان

طراحی باید به گونه‌ای باشد که در صورت نیاز بتوان اطلاعات آن را به راحتی تغییر داد یا به‌روزرسانی کرد.

 • استفاده از رنگ‌ها

رنگ‌ها می‌توانند نقش مهمی در هدایت و طبقه‌بندی مکان‌های مختلف داشته باشند. برای مثال، برای بخش‌های مختلف بیمارستان از رنگ‌های گوناگون استفاده می‌شود.

 • اطلاعات اضافی

گاهی اوقات لازم است؛ اطلاعات اضافی مانند شماره‌های تماس اضطراری یا نکات ایمنی نیز در تابلوها گنجانده شوند.

طراحی تابلوهای مسیریابی بیمارستان
تابلوهای مسیریابی بیمارستان می‌توانند در کاهش سردرگمی و افزایش راحتی بازدیدکنندگان و بیماران در بیمارستان‌ها موثر باشند.

جنس تابلوهای مسیریابی بیمارستان

انتخاب جنس تابلوهای مسیریابی بیمارستان به چندین فاکتور همچون محیط استفاده، دوام ، هزینه‌ها و زیبایی‌شناسی بستگی دارد در اینجا چند نوع متداول از موادی که برای ساخت تابلوهای مسیریابی بیمارستان استفاده می‌شوند را با شما در میان می‌گذاریم:

۱- آلومینیوم

آلومینیوم، به دلیل مقاومت بالا در برابر شرایط آب‌و‌هوایی برای فضاهای خارجی مناسب است. افزون‌براین، آلومینیوم وزن سبکی دارد و نصبش نیز آسان است.

۲- پلاستیک‌های مهندسی

پلاکسی‌گلاس، PVC و دیگر پلاستیک‌های مهندسی می‌توانند برای ساخت تابلوهای مسیریابی استفاده شوند. این مواد در برابر آب و نور خورشید مقاوم هستند و می‌توانند در محیط‌های داخلی و خارجی استفاده شوند.

۳- استیل ضدزنگ

استیل ضدزنگ یکی دیگر از گزینه‌های مقاوم برای ساخت تابلوهای مسیریابی بیمارستانی است که می‌توان آن را در محیط‌های خارجی و داخلی استفاده کرد. این ماده مقاومت بالایی در برابر زنگ‌ز‌دگی دارد و برای محیط‌هایی با رطوبت بالا، گزینه‌ی مناسبی است.

۴- چوب

چوب برای ساخت تابلوهای داخلی در بیمارستان‌هایی با طراحی داخلی مبتنی بر مواد طبیعی استفاده شود. این تابلوها زیباترند، اما؛ نیاز به نگهداری بیشتری دارند.

۵- شیشه یا آکریلیک

این مواد برای تابلوهای داخلی لوکس و مدرن مناسب هستند. شیشه و آکریلیک ظاهری شیک و مدرن دارند اما؛ باید در نظر گرفت که ممکن است؛ شکننده باشد.

۶- کامپوزیت‌ها

ترکیبی از مواد مختلف، مانند فلز و پلاستیک، می‌تواند به تولید تابلوهای مسیریابی با دوام بالا و وزن سبک ختم شود.

جنس تابلوهای مسیریابی بیمارستان
انتخاب جنس تابلوهای مسیریابی بیمارستان به عوامل مختلف همچون بودجه، استایل مورد نظر، محیط استفاده (داخلی یا خارجی)، نیازهای نگهداری و دوام بستگی دارد.

آیا تابلوهای مسیریابی بیمارستانی اشکالی متنوعی دارند؟

در پاسخ به این پرسش باید بگوییم: بله؛ تابلوهای مسیریابی بیمارستانی اشکال متنوعی دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • تابلوهای دیواری

این تابلوها؛ در مکان‌های پرتردد مانند ورودی‌ها و راهروها نصب می‌شوند و حاوی نقشه‌های کلی بیمارستان یا جزئیات بخش‌های خاص هستند.

 • تابلوهای سقفی

همانطور که از اسم‌شان پیداست؛ روی سقف راهروها یا سایر فضاهای باز نصب می‌شوند و حاوی علائم جهت‌ها و فاصله‌ها هستند.

 • تابلوهای LED

این تابلوهای مسیریابی، در مکان‌های پرتردد مانند ورودی‌ها و راهروها نصب می‌شوند و حاوی اطلاعات در حال تغییر مانند اعلان‌های مهم یا وضعیت اتاق‌های عمل هستند.

و اما سخن آخر

همانطور که اشاره کردیم، تابلوهای مسیریابی بیمارستانی باید واضح، خوانا و ساده طراحی شوند و در محلی قرار بگیرند که قابل دیدن باشند. افزون‌براین، فرم این تابلوها باید با طراحی بیمارستان هماهنگ باشد. 

چنانچه‌؛ قصد سفارش تابلو مسیریابی بیمارستانی را دارید، می‌توانید از خدمات تابلو دیبا استفاده کنید. علاوه‌براین، اگر در این مورد مطلب بیشتری می‌دانید، می‌توانید در قسمت نظرات و پیشنهادات با ما در میان بگذارید و در پویایی این مبحث، به ما کمک کنید. پیشاپیش از همکاری‌تان سپاس‌گزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

تماس