طراحی و ساخت تابلو راهنما برای مسیریابی صحیح

 

بدون شک در طول سفر با انواع مختلفی از تابلو راهنما(Directional Signs) برخورد نموده اید. به نظر شما چرا استفاده از تابلو های راهنما تا این حد از اهمیت برخوردار است.

مگر نه این که امروزه دستگاه های جی پی اس به راحتی مسیر درست را به ما نشان می دهند؟ پس چه نیازی به تابلو های راهنما؟

گاهی وقت ها انسان ها دچار استرس می شوند، یا این که عجله دارند و نمی توانند از هر کس یا هر چیزی برای مسیریابی استفاده کنند. برای رسیدن به مترو، برای رسیدن به فرودگاه، برای رسیدن به دانشگاه و یا حتی یک ساختمان کوچک. اما زمانی که با محیط اطراف خود آشنایی نداشته باشند قادر نیستند مسیر خود را به درستی انتخاب کنند.

در این وضعیت تنها یک تابلو راهنما می تواند به درستی مسیر مورد نظر را به شما نشان دهد. تابلوهایی که با علامت های مشخص مسیر راهرو، راه پله ها، ورودی ها و… را به راحتی برای بازدید کننده نشان می دهند. از این رو شما حس خوبی دارید چون به درستی در مسیر مورد نظر خود حرکت می کنید.

تابلو راهنما بخش مهم و تاثر گذاری در تابلو سازی به شمار می آید.

برای سفارش تابلو میتوانید هم اکنون با ما تماس بگیرید

جدیدترین تابلو شماره اتاق خاص
خاص ترین تابلوی داروخانه در تابلو دیبا
تابلو خاص راهنمای پلاک اداری
تابلو راهنمای لوکس هتل
تابلوهای نشانه مسیریابی خاص در تابلو دیبا
تابلوهای نشانه مسیریابی خاص در تابلو دیبا
خاص ترین تابلو های درب اتاق
تابلو سرویس بهداشتی لوکس

یک تابلو راهنما برای نشان دادن جهت درست باید چگونه باشد؟

  • در اندازه ای مناسب استفاده شود
  • یک طراحی و یا نشانه ای سازگار داشته باشد
  • اطمینان حاصل نمایید که پیام خود را روشن بیان کرده اید
  • استفاده از فونت های قابل خواندن، در اندازه ای مناسب
  • دارای ترکیب علامت جهانی قابل تشخیص (سابق. فلش)

.

نکات مهم در استفاده از تابلو های راهنما

شما زمانی که اقدام به ساخت تابلو راهنما می کنید، باید سیستم علامت گذاری تان به گونه ای باشد که همه فونت ها و طرح های رنگی با یکدیگر هماهنگ باشند. این تابلو ها باید به شما اطلاعاتی دهند تا بدانید محلی که در آن هستید کجاست و مقصد مورد نظر شما از کدام سمت است.

معمولا بر روی تابلو راهنما برای نشان دادن این که “شما اینجا هستید” از یک نماد ستاره در کنار متن استفاده می شود. شما می توانید از این ترکیب برای نشان دادن طبقات یک ساختمان نی استفاده نمایید. همیشه به خاطر داشته باشید تابلو های راهنما باید خلاقانه طراحی شوند. تا مسیر یابی برای بازدید کنندگان دشوار نشود.

با یک طراحی زیبا شما می توانید به راحتی در ذهن مخاطب حک شوید و محصولات و خدمات را راحت تر در دسترشان قرار دهید.

تابلو های راهنمایی به طور کلی در دو دسته مختلف تهیه و نصب می شوند. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از این دسته ها به لینک های زیر مراجعه نمایید.

 

تابلو راهنما ساخت تابلو سازی دیبا
تابلو راهنما ساخت تابلو سازی دیبا
تابلو راهنما ساخت تابلو سازی دیبا
تابلو راهنما ساخت تابلو سازی دیبا

انواع تابلو های راهنمایی در ساختمان های ایران

تابلو راهنما هایی که برای ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند، انواع مختلفی دارند. ما در ایران به تولید انواع تابلو هی راهنمایی می پردازیم. تابلو های ایستاده، دیواری بزرگ، تابلو های سقفی و دیواری کوچک.

تابلو های ایستاده جهت مسیریابی:

تابلو های ایستاده که معمولا در ابعاد کوچکی ساخته می شوند، برای مسیر یابی در ساختمان ها مقابل دید مراجعین قرار می گیرند. این تابلو های ایستاده معمولا در دو نوع محدب و کامپوزیت تولید می شوند.

تابلو های دیواری بزرگ و کوچک:

این تابلو ها معمولا در محل هایی نصب می شوند که از هر طرف به صورت واضح و خوانا نشان داده شوند. تابلو های دیواری کوچک را بر سردر اتاق ها نصب می کنند، و تابلو های دیواری بزرگ در مسیر های ورودی داخلی و خارجی.

تابلو های سقفی:

حتما دقت کرده اید در مکان های پر رفت و آمدی چون فرودگاه ها، بیمارستان ها، ترمینال ها و… معمولا تابلو ها به صورت آویز یا سقفی نصب می شوند. این تابلو راهنما به گونه ای ساخته می شوند که همه ی افراد به راحتی بتوانند آنها را ببینند. این تابلو ها از اتلاف وقت، افزایش ترافیک عبور و مرور و سردرگمی افراد جلوگیری می کنند.

تابلو راهنما - information sign

انواع تابلو راهنما در جهان

آیا تاکنون به این مسئله فکر کرده اید که تابلو های راهنمایی چند نوع هستند؟ یا این که استفاده از این تابلو ها تا چه میزان می تواند به افزایش رونق کسب و کار، به رسمیت شناخته شدن نام تجاری، یا شناخته شدن برای مشتری و کارکنان تاثیر گذار باشد؟

ما در اینجا برای شم چند نمونه از تابلو راهنما در جهان را بیان می کنیم و بررسی خواهیم نمود که تا چه حد می توانند موثر باشند.

بیانگر نام تجاری خارجی

معمولا علامت های تجاری خارجی به شکل پانل، بنر، و یا تابلو های مونولیت ساخته می شوند. می توان از نام تجاری خارجی سازمان خود، در محل هایی که پر رفت و آمد است، یا محل هایی که عبور و مرور در آنجا زیاد می باشد، نصب و استفاده نمود.

تابلو راهنما
تابلو راهنما تابلو سازی بهزاد
تابلو ورود آقایان ممنوع تابلو سازی دیبا

تابلو راهنما تجاری داخلی و راه یاب

این تابلو های راهنمایی که به صورت قاب های سفارشی، چاپ و برش وینیل، وینیل شیشه ای، و… ساخته می شوند، کمک می کنند تا نام تجاری برای افراد به درستی نمایش داده شده و مردم مسیر خود را به درستی پیدا کنند.

نشانه ها و تابلو های خاموش

برخی از تابلو راهنما ها به عنوان نشانه های خاموش شناخته می شوند. این تابلو ها بر روی دیوار نصب می شود و یا در مقابل اتاق ها به صورت ایستاده قرار می گیرند. تابلو هایی که به دلیل کیفیت بالا باعث توجه بیننده می شوند.

تابلو ها و نشانه های روشن

نوع دیگری از تابلو راهنما ها هستند که دارای نورپردازی می باشند. مخصوصا در محیط هایی که نور کمی وجود دارد و یا در شب، این تابلو ها از خود نور ساطع می کنند. نباید تصور کنید که تابلو های روشن مصرف برق را افزایش می دهند و مناسب نیستند. اتفاقا برعکس، این تابلو ها هم کم هزینه هستند و هم مناسب برای محل های تاریک.

تابلو های نصب شده بر روی نرده

تابلو هایی را که بر روی نرده ها نصب می شوند به کرات مشاهده نموده اید. معمولا این تابلو ها در مکان های سازمانی، یا محل هایی که امکان از بین رفتن تابلو راهنما وجود دارد، نصب می شوند. برخی افراد نیز برای این که با نصب تابلو به محیط زیست صدمه ای وارد نکنند، این تابلو ها را بر روی نرده نصب می کنند.

تابلو راهنما تابلو سازی دیبا

مسیر یابی چگونه باید باشد؟

مسیریابی(Way finding) یا پیدا کردن راه، شامل تمام راه هایی می شود، که مردم و حتی حیوانات برای حرکت از جایی بجای دیگر به آن نیاز دارند. اگر افراد نتوانند مسیریابی نمایند ممکن است با مشکلات بسیاری روبرو شوند. 

مخصوصا مسیر یابی در مکان های ناشناس بسیار حائز اهمیت است. فرایند اساسی پیمایش شامل چهار مرحله است:

  1. ابتدا برای جهت گیری باید تلاش کنیم محل قرار گیری فرد را تعیین نماییم. یا این که مقصد مورد نظر خود را تعیین نماییم.
  2. باید تصمیم بگیرید به کدام سمت قصد حرکت دارید و تعیین مقصد نمایید.
  3. حتما باید برای مسیر یابی، مسیر مورد نظر خود را انتخاب نمایید و پس از آن بررسی کنید. این که مسیر انتخابی، شما را به مقصد مورد نظر می رساند یا خیر.
  4. در انتها شما زمانی می توانید مقصدتان را مشخص نمایید، که مقصد برای شما شناخته شده باشد.

اصولا تابلو راهنما بخش عمده ای از مسیریابی را برای ما حل می کند. زمانی که تصمیم می گیرید به محلی بروید، یعنی مقصد خود را مشخص نموده اید. این تابلو های راهنمایی هستند که به شما کمک میکنند بدون نیاز به بررسی و یا سردرگمی به مقصد مورد نظرتان برسید.

نمونه طرح های ویژه  تابلو راهنما

تابلو راهنمای بیمارستان تابلو سازی دیبا
تابلو سردر اتاق
تابلو راهنمای خاص
تابلو راهنمای لوکس
تابلو راهنمای مسیر
تابلو راهنمای طبقات
تابلو راهنمای ساختمان
پلاک اتاق
تابلو راهنمای مراکز تجاری
مجموعه تابلو های علائم بهداشتی مقابله با کرونا

تابلو علائم بهداشتی ویژه مبارزه با کرونا

اطلاعات بیشتر
call to tablo diba